Forum  Strona Główna
www.apu.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rozbój na mojej osobie jak bedzie z odszkodowaniem...?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Odszkodowania - wasze pytania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ros

PostWysłany: Sob Lip 15, 2006 3:44 pm    Temat postu: Rozbój na mojej osobie jak bedzie z odszkodowaniem...? Odpowiedz z cytatem

Witam mam takie pytanie otoz z w nocy z 14/15 czerwca zostalem pobity i okradziony. Przytomnosc odzyskalem dopiero po 3 godzinach w szpitalu takze samego zajscia jak i kilkunastu minut przed poprostu nie pamietam. Stwierdzono u mnie pekniecie podstawy czaszki objawiajace sie m.in. wyciekiem krwi z lewego ucha. Oprocz tego w pozniejszym badaniu stwierdzono drobne ogniska stluczenia móżdżku i mózgu. Oprocz tego utrate sluchu w uchu lewym nie znam sie na tym zupelnie w kazdym razie mialem pekniety bembenek. W tym momencie sluch odzyskalem mniej wiecej w 80% ale ciagle slysze szum. Do tego dochodza zawroty glowy w momencie zmiany pozycji z siedzacej na lezaca. Od lekarza dowiedzialem sie ze moze byc to spowodowane nadwyrezeniem 1i2 kregu szyjnego (tak jak przy wypadkach samochodowych). Problem o jaki chcialem sie zapytac jest taki ze w momencie pobicia bylem pod wplyewm alkoholu. Mialem ok. 2promili. Czy ubezpieczyciel (PZU) moze odmowic mi wyplaty odszkodowania? Czy moze powiedziec ze to ja zaczepilem i w ten sposob wmowic mi ze to byla moja wina? Zaznaczam ze to byl rozboj a nie tylko pobicie. I ostatnie pytanie: jakie dokumenty lekarskie beda mi do tego potrzebne? Posiadam wypis ze szpitala w ktorym cala sytuacja jak i przebieg leczenia szpitalnego jest dokladnie opisana. Oprocz tego zaswiadczenie od neurologa o przeprowadzonym leczeniu i zaswiadczenie z policji w ktorym jest napisane ze w wyniku sledztwa ustalono ze zostalem napadniety, okradziony i pobity. Kiedy ubiegac sie o odszkodowanie? Moge juz teraz, czy najlepiej po calkowitym zakonczeniu rehabilitacji tj. byc moze nawet za pol roku? Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Marek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
prawnik10

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli sprawcy nie zostali ujęci,może Pan sie starać o odszkodowanie dla ofiar przestępstw.Można tam uzyskać do 12.000 zł.
Powrót do góry
Zespół APU
Site Admin

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Marku wszystko zależy od postępowania prowadzonego przez Policję, czy uda się im ustalić sprawców.
022 854 10 03
Powrót do góry
Ros

PostWysłany: Pią Wrz 22, 2006 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie i dziekuje za odpowiedzi. Sprawcy nie zostali ujeci i prawdopodobnie nie zostana bo nie pozostawili zadnych sladow. Minely juz 3 miesiace i policja mi powiedziala zebym sobie nie robil wiekszych nadziei, chyba ze zlapia ich przez przypadek, przy jakims innym rozboju. Co do tego ubezpieczenia to jestem ubezpieczonu grupowo na uczelni gdzie 100% uszczerbku to 26000zl. W jaki sposob moge sie starac o to odszkodowanie dla ofiar przestepstw? Zaswiadczenie z policji o prowadzeniu sprawy juz mam, czy potrzebne jest tez pismo o umozeniu postepowania z powodu nie wykrycia sprawcow?
Powrót do góry
Zespół APU
Site Admin

PostWysłany: Pon Wrz 25, 2006 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa jest nieco skomplikowana. W Pana/Pani przypadku następuje możliwość uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, jeśli oczywiście zakresem swoje ochrony jest objęte zdarzenie i obrażenia, o których piszemy. Od 21 września 2005 r. weszła w życie ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych. Przez kompensatę należy rozumieć świadczenie pieniężne przyznawane osobie uprawnionej. Ustawa reguluje komu, ile, za co się należy, oraz podaje warunki jakie muszą zostać spełnione. Ofiarą w rozumieniu nowej ustawy jest osoba fizyczna, która na skutek przestępstwa umyślnego, popełnionego z użyciem przemocy, poniosła śmierć albo doznała naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia określonych.
Kompensata może być przyznana w kwocie pokrywającej wyłącznie utracone zarobki lub inne środki utrzymania, koszty leczenia, koszty pogrzebu - będące skutkiem popełnienia przestępstwa.
Kompensatę przyznaje się, jeżeli przestępstwo zostało popełnione na terytorium RP na szkodę osoby mającej obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Ustawa zastrzega jednak, iż kompensatę przyznawać się będzie jedynie wówczas i w takiej wysokości, w jakiej osoba uprawniona nie będzie mogła uzyskać pokrycia utraconych zarobków, innych środków utrzymania lub kosztów od sprawcy lub sprawców przestępstwa, z tytułu ubezpieczenia, ze środków pomocy społecznej albo z innego źródła lub tytułu, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy przestępstwa zostali wykryci, oskarżeni lub skazani.
Kompensata nie będzie mogła przekroczyć 12 000 zł.
Warunkiem przyznania kompensaty jest przede wszystkim wszczęcie postępowania karnego. Kompensata nie przysługuje pomimo wszczęcia postępowania karnego, jeżeli zostało ono następnie umorzone z powodu stwierdzenia następujących okoliczności: czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia,
czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa, społeczna szkodliwość czynu jest znikoma, postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone albo wcześniej wszczęte toczy się, brak skargi uprawnionego oskarżyciela, jak również w przypadku gdy sąd, po rozpoczęciu przewodu sądowego, stwierdzi istnienie okoliczności wymienionych w art. 17 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu postępowania karnego i wyda wyrok uniewinniający.
Organem właściwym w sprawach o przyznanie kompensaty jest sąd rejonowy, w którego okręgu popełniono przestępstwo. Organ orzekający rozpoznaje wniosek, stosując odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Uczestnikiem postępowania jest obok Pana /Pani prokurator. Gdyby nie można było ustalić miejsca popełnienia przestępstwa, właściwy będzie sąd, w którego okręgu wszczęto postępowanie lub odmówiono jego wszczęcia. Jeżeli nawet w ten sposób nie będzie można ustalić właściwości miejscowej sądu, organem orzekającym będzie sąd właściwy dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy.
Kompensata nie jest przyznawana z urzędu. W tym celu koniecznym będzie złożenie przez poszkodowanego/uprawnionego wniosku. Wniosek o kompensatę(dostępny w Internecie na stronach sądów) składać należy do organu orzekającego w terminie 2 lat od dnia popełnienia przestępstwa, pod rygorem przeterminowania żądania kompensaty.
Wniosek o kompensatę powinien zawierać:
imię, nazwisko, obywatelstwo i adres poszkodowanego,
informację o stanie rodzinnym osoby uprawnionej,
wskazanie daty i miejsca popełnienia przestępstwa stanowiącego podstawę ubiegania się o kompensatę i jego zwięzły opis, z podaniem skutków,
informację o rodzaju i wysokości poniesionych kosztów oraz utraconych zarobków lub innych środków utrzymania,
uprzedzenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia o nieuzyskaniu odszkodowania lub świadczenia z innych źródeł lub tytułów, o którym mowa w art. 5,
oświadczenie osoby uprawnionej, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, o nieuzyskaniu odszkodowania lub świadczenia z innych źródeł lub tytułów,
oświadczenie osoby uprawnionej o znajomości obowiązków wynikających z art. 13 (konieczność zwrotu kompensaty, gdy postępowanie zostało umorzone, bądź wydano wyrok uniewinniający).
Do wniosku o kompensatę należy dołączyć odpisy odpowiednich orzeczeń wydanych w postępowaniu karnym, odpisy zaświadczeń lekarskich lub opinii biegłego dotyczących doznania przez ofiarę uszczerbku na zdrowiu oraz inne dokumenty potwierdzające informacje zawarte we wniosku.
W sprawach o przyznanie kompensaty skarga kasacyjna nie przysługuje.
Kompensata wypłacana jest przez sąd rejonowy, który wydał orzeczenie o przyznaniu kompensaty, w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia (ze środków budżetu państwa). Dane ustawy (do ściągnięcia z Internetu) Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz. U. 2005 r., Nr 169, poz. 1415).
Biorąc pod uwagę, że Pan/ Pani ma ubezpieczenie dodatkowe kompensata będzie pomniejszona o uzyskaną kwotę z ubezpieczenia.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem wszystko.
022 854 10 03
Powrót do góry
Madame14

PostWysłany: Wto Sty 08, 2013 7:31 pm    Temat postu: procedura Odpowiedz z cytatem

Znam sprawcę, jest nagranie pobicia -wiarygodne, efekt - złamany nos i pęknięty bębenek. Jaka procedura odszkodowawcza. Czy muszę zgłaszać na policję czy mogę od razu z cywilnej o zadośćuczynienie. I jaka kwota odszkodowania może wchodzić w rachubę. pozdrawiam
Powrót do góry
Zespół APU
Site Admin

PostWysłany: Czw Mar 28, 2013 7:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak sprawca jest znany proponuję zgłosić się na policję i przed sądem w postępowaniu karnym dochodzić obowiązku naprawienia szkody albo nawiązki za wyrządzoną krzywdę zgodnie z art 46 kk.
naprawienie szkody odbywa się w granicach, w jakich poniesiona została szkoda na leczenie, utracone dochody, uszkodzone rzeczy itd. To wszystko oczywiście należy udokumentować.
Jeśli chodzi o nawiązkę może ona wynieść do 100.000 PLN zgodnie z art. 48 kk.
Ewentualnie można poza powództwem karnym wytoczyć powództwo cywilne w zakresie, którego można dochodzić naprawienia szkody i zadośćuczynienia oraz renty zgodnie z art. 444 i 445 kc w zw. z art. 415 kc
"Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia" - ten artykuł nie wymaga tłumaczenia.
Nie ma górnej granicy w zakresie zasądzenia zadośćuczynienia.
022 854 10 03
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Odszkodowania - wasze pytania Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: